play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Nasze Radio UK NASZE Polskie Radio w UK

  • cover play_arrow

    Nowy singiel „Folo Bolo” – Orkiestry Na Dużym Rowerze info naszeradio

Ciekawostki

Historia Międzynarodowego Dnia Kobiet

today08/03/2024 22 2

Tło
share close

Dzień Kobiet, obchodzony każdego 8 marca, to nie tylko okazja do świętowania kobiecości, ale także czas refleksji nad równością płci i walką o prawa kobiet na całym świecie. Choć obecnie jest to jedno z najbardziej popularnych świąt, jego geneza sięga daleko wstecz, a jego obchody różnią się w zależności od kraju.

fot. rozrywka.trojmiasto.pl

Historia Dnia Kobiet sięga 8 marca 1908 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to kobiety pracujące w branży włókienniczej wystąpiły w proteście domagając się równych praw i wyrównania płac. Wydarzenie to było impulsem do ustanowienia Międzynarodowego Dnia Kobiet podczas Konferencji Socjalistycznej Kobiet w Kopenhadze w 1910 roku. Od tego czasu, 8 marca stało się symbolem walki o prawa kobiet na całym świecie.

W Polsce Dzień Kobiet po raz pierwszy został oficjalnie obchodzony 24 marca 1924 roku. Jednak to okres PRL-u przyczynił się do wzrostu popularności tego święta, kiedy to wręczano kwiaty i podarunki kobietom w zakładach pracy.

Obecnie Dzień Kobiet obchodzony jest we wszystkich krajach zrzeszonych w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Jednak obchody mogą różnić się w zależności od tradycji i kultury danego kraju.

W Niemczech, 8 marca mężczyźni obdarowują kobiety czerwonymi goździkami, a święto zyskało na popularności szczególnie w latach 70., kiedy wzrosło zainteresowanie kwestią praw kobiet.

We Włoszech Dzień Kobiet został wprowadzony przez Partię Komunistyczną w 1922 roku i od tamtej pory jest obchodzony jako dzień walki o poprawę warunków pracy i równości płci. Symbolicznie, tego dnia mężczyźni obdarowują kobiety żółtymi mimozy.

W niektórych krajach, takich jak Chiny czy Indie, Dzień Kobiet ma również wymiar społeczny, podkreślając problemy związane z przemocą wobec kobiet oraz walkę o ich prawa.

W Polsce, obchody Dnia Kobiet są także czasem, aby zwrócić uwagę na nierówności płciowe i problemy dotyczące dyskryminacji kobiet, zarówno w sferze zawodowej, jak i prywatnej.

Dzień Kobiet jest więc nie tylko okazją do obdarowywania kwiatami i podarunkami, ale także do wspólnego refleksyjnego spojrzenia na rolę kobiet w społeczeństwie i dążenia do ich pełnej równości.

Napisane przez: MonikaZ

Oceń
0%