play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Nasze Radio UK NASZE Polskie Radio w UK

  • cover play_arrow

    Nowy singiel „Folo Bolo” – Orkiestry Na Dużym Rowerze info naszeradio

News

Obywatelstwo a podróżowanie: Jak radzić sobie z podwójnym obywatelstwem?

today23/04/2024 24 10

Tło
share close

W ostatnim czasie pojawiły się doniesienia o trudnościach osób posiadających podwójne obywatelstwo w przekraczaniu granic Polski. W wielu przypadkach Straż Graniczna honoruje jedynie polski paszport, co staje się problemem dla tych osób, które próbują podróżować na podstawie paszportu innego państwa.

Fot. Trójmiasto.pl

Zgodnie z komunikatem Straży Granicznej, podróżnym posiadającym polskie obywatelstwo, ale nieposiadającym ważnego polskiego dokumentu, może zostać odmówione przekroczenia granicy. Nawet jeśli podróżnik wjechał do kraju na podstawie dokumentu innego państwa, to w przypadku wyjazdu z Polski może spotkać się z odmową.

Taka interpretacja prawa budzi wątpliwości Rzecznika Praw Obywatelskich. Zdaniem RPO, obywatele polscy posiadający podwójne obywatelstwo powinni mieć takie same prawa jak osoby posiadające wyłącznie obywatelstwo polskie. Interpretacja ta wydaje się niezgodna z przepisami Unii Europejskiej dotyczącymi swobodnego przemieszczania się obywateli.

Zwracając się do komendanta Straży Granicznej, RPO domaga się wyjaśnienia praktyki odmawiania przekroczenia granicy osobom posiadającym podwójne obywatelstwo. W liście do komendanta podkreśla również potrzebę uwzględnienia innych przepisów ustawowych, takich jak ustawa o dokumentach paszportowych i o dowodach osobistych.

W kontekście różnorodnych przepisów dotyczących obywatelstwa w Europie, warto zwrócić uwagę na to, że nie wszystkie państwa pozwalają na podwójne obywatelstwo. Jest to temat złożony, który wymaga uwagi i dogłębnej analizy zarówno przez władze, jak i obywateli zainteresowanych tą kwestią

Napisane przez: MonikaZ

Oceń
0%