play_arrow

keyboard_arrow_right

Listeners:

Top listeners:

skip_previous skip_next
00:00 00:00
playlist_play chevron_left
volume_up
  • cover play_arrow

    Nasze Radio UK NASZE Polskie Radio w UK

  • cover play_arrow

    Nowy singiel „Folo Bolo” – Orkiestry Na Dużym Rowerze info naszeradio

Ciekawostki

Halloween w Wielkiej Brytanii: Tradycje, Symbole i Słodycze

today31/10/2023 18 1

Tło
share close

Halloween, znane pierwotnie głównie w krajach anglosaskich, stało się międzynarodowym świętem duchów obchodzonym 31 października. Symbolem tego niezwykłego dnia jest wydrążona dynia, której obecność w oknach i przed drzwiami domów stanowi nieodłączny element obchodów. Jednak skąd wzięła się ta fascynująca tradycja?

Dynia Halloween Mrok
naszeradio

 

Historia Halloween jest tajemnicza, a jej geneza nie do końca znana. Jedna z teorii wskazuje na rzymskie święto ku czci Pomony, bóstwa owoców i nasion, jako potencjalny pierwowzór. Inna sugeruje celtyckie święto Samain, związane z końcem jesieni i początkiem zimy. Samain, znane jako “koniec lata” w Irlandii, to czas, kiedy według wierzeń granica między światem żywych a zaświatami zacierała się. Druidzi wierzyli, że tego dnia duchy, zarówno dobre, jak i złe, łatwiej przedostawały się do świata żywych.

Obecne zwyczaje, takie jak przebieranie się w mroczne kostiumy, mogą wywodzić się z potrzeby odstraszenia złych duchów. Druidzi, podczas swojego święta, ubierali się w czarne stroje, a duże rzepy, przypominające demony, mogą być odzwierciedleniem dzisiejszego drążenia dyni w kształt upiora.

Halloween Przebierańcy Ludzie Upiory Humor

W Wielkiej Brytanii, Halloween jest świętowane z entuzjazmem. Tradycje tego dnia obejmują trzy kluczowe elementy, z którymi każdy mieszkaniec kraju jest dobrze zaznajomiony.

Pierwsza tradycja to wydrążanie dyni, które staje się rodzinna zabawą. Dynie, wycinane w różnorodne wzory, stają się oknem do świata Halloweenowego już od połowy października.

Drugim punktem programu jest przebieranie się w kreatywne kostiumy. Czarownice, duchy, czy nawet postacie z bajek stają się bohaterami ulicznych parad dzieci i dorosłych.

Trzecia tradycja, znana jako “cukierek albo psikus”, to moment, gdy dzieci wraz z rodzicami wyruszają po zmroku, pukając do ozdobionych domów i pytając: “trick or treat?”. W zamian za cukierki, domownicy unikają przeróżnych psikusów.

Wielka Brytania, podobnie jak wiele innych państw, przyjęła Halloween z otwartymi ramionami, przekształcając je w kolorową i kreatywną celebrację. Niezależnie od korzeni tego święta, obchody Halloween w Wielkiej Brytanii przynoszą radość, zabawę i słodkie nagrody dla najmłodszych.

Napisane przez: MonikaZ

Oceń
0%